Śląska Akademia Seniora w Rokitnie – uczyć się można w każdym wieku

Fundacja Partycypacji Społecznej przy współpracy Stowarzyszenia Razem dla Szkoły w Rokitnie była organizatorem kursu komputerowego dla Seniorów.

W zajęciach wzięło udział 20 mieszkańców gminy Szczekociny z grupy wiekowej 65+, którzy w okresie od stycznia do maja poprzez zajęcia warsztatowe mieli możliwość zdobycia praktycznych umiejętności korzystania z mobilnych urządzeń multimedialnych tj. laptop czy tablet.
Szkolenia były prowadzone na poziomie podstawowym oraz zaawansowanym. Na początku seniorzy uczyli się obsługi komputera oraz zdobyli umiejętności korzystania z wyszukiwarki internetowej oraz komunikacji w internecie, dzięki czemu mają dostęp do informacji, usług, mediów społecznościowych. Nabyte umiejętności płacenia rachunków przez internet, zamawiania wizyty u lekarza czy zamówienie zakupów do domu w znaczący sposób ułatwiają codzienne funkcjonowanie seniorów. Na etapie zaawansowanym seniorzy uczyli się instalować i obsługiwać przydatne dla nich aplikacje, które ułatwiają np. kontakt z rodziną i znajomymi (m.in. obsługi Skype, Messengera i WhatsAppa) oraz znaleźć w internecie treści własnych zainteresowań.

 

Efektem szkoleń było również powstanie dwóch ciekawych projektów wykonanych przez Seniorów, w których uczestnicy za pomocą prezentacji opisali swoje zainteresowania ale i ważne zabytkowe elementy architektury naszej gminy.

W dniu 21.05.2020 r. zakończył się ostatni etap szkolenia na tabletach, które po zakończonym kursie stały się własnością seniorów. Ze względu na pandemię koronawirusa etap ten odbył się zdalnie. Jesteśmy niezwykle dumni z Seniorów, którzy wykazali się niezwykłą otwartością i cierpliwością podczas tej formy pracy ale także zaangażowaniem osobistym w procesie szkolenia.

W zinformatyzowanym świecie od seniorów również wymagane są praktyczne umiejętności korzystania z mobilnych urządzeń, które w znaczącym stopniu ułatwiają im codzienne funkcjonowanie. Duże zainteresowanie mieszkańców udziałem w kursie pokazuje, że jest zapotrzebowanie na zdobywanie nowym umiejętności i wiadomości w każdym wieku. Używanie urządzeń multimedialnych stało się powszechne w naszym życiu i dlatego ważne jest, aby seniorzy nie byli wykluczani z tego cyfrowego świata.

Grupie 20 naszych seniorów, absolwentów kursu komputerowego Śląskiej Akademii Seniora gratulujemy odwagi, wytrwałości i otwartości na wyzwania.

Fundacji Partycypacji Społecznej serdecznie dziękujemy za nawiązaną współpracę i pomyślną realizację projektu. Wyrażamy przekonanie, że nawiązana współpraca będzie trwała.

© 2024 Stowarzyszenie Razem dla Szkoły w Rokitnie . Powered by WordPress. Theme by Viva Themes.